AYRICALIKLAR

EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Eğitim sistemimiz; çocuklarımızın ileriki yaşlarda göreceği Milli Eğitim Bakanlığının da öğretim programında yer alan Harvard Üniversitesi Eğitim Profesörlerinden olan Howard GARDNER’ın Çoklu Zeka Kuramı üzerine kurulmuş olup, öğrenci merkezlidir. Çocukların gelişimi dikkatle izlenir, desteklenmeye ihtiyaç duyulan kısımlar birebir ilgiyle geliştirilir. Grup çalışmalarında yaratıcı zekanın ön plana çıkması hedeflenmektedir. Uygulamalı eğitim (yaparak, yaşayarak öğrenme) en önemli ilkelerimizden biridir.

YABANCI DİL BİLEN ÖĞRETMENLER

Erken yaş, ikinci dil hatta üçüncü dil öğrenimi için bir fırsat penceresidir ve bu yaşta atılan yabancı dil tohumlarının ileriki yaşlarda çok güzel filizlendiğini uygulamalardan görmek mümkündür. İki dillilikte beynin farklılıkları anlayabilme, bağlantılar kurabilme, takip etme ve farklı kültürleri anlama hızı artmaktadır. Çocuklar için 0-6 yaş arası dönem yabancı dil öğrenme açısından hayati öneme sahiptir çünkü çocuklar, ana dillerini öğrenebilmek için doğuştan sahip oldukları dil öğrenme yeteneklerini, İngilizce öğrenmek için de kullanabileceklerini kısa zamanda fark ederler. Tüm bu bilgiler çerçevesinde Sevgi Yumağı Anaokulu “çift yabancı dil” konseptini, başarılı bir şekilde, okul öncesi öğrencileriyle uygulamaktadır.

REHBERLİK SİSTEMİ

Okulumuz anasınıfında, uyguladığımız eğitim programı ile çocuklarımızın, psiko-sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerinin izlenmesi, olumlu benlik ve kişilik gelişiminin desteklenmesi ve sosyal becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Okulumuz rehberlik biriminin işleyişi, ilköğretimde rehberlik hizmetlerinin dayandığı gelişimsel rehberlik anlayışına bağlı olmaktadır. Gelişimsel rehberlik anlayışına göre, yaşamın her döneminde başarılması gereken birtakım gelişim görevleri vardır. Rehberlik biriminin amacı da, çocuklarımızın bu gelişim görevlerini başarıyla yerine getirmelerini kolaylaştırmak ve desteklemektir.

SINIF İÇİ OYUNCAKLAR VE OYUN KÖŞELERİ

Sınıf içerisinde zeka ve hafıza geliştirici birçok oyuncak bulunmaktadır. Ayrıca sınıflarımızda pek çok oyun oynanabilecek köşelerimiz bulunmaktadır. İngilizce köşesi, müzik köşesi, kitap köşesi, puzzle köşesi, doktor köşesi, hayvanlar köşesi bunlardan bazılarıdır. Çocuklarımızın hem serbest oyun etkinliği ile yaratıcılıkları gelişmekte hem de bu sayede çocuklarımız grup oyunları kurmayı öğrenmektedirler. Her Salı ‘kitap’ her Cuma ‘oyuncak’ günü olarak belirlenmiştir. Bu günlerde çocuklarımız evden getirdikleri kitap ve oyuncakları sınıf içerisinde arkadaşlarıyla paylaşırlar. Kitaplar büyük bir özenle takip edilir ve sınıf öğretmenleri mümkün oldukça çok kitabı okumaya özen gösterir.

YEMEK DÜZENİ

Gelişim dönemlerinde olan çocuklarımızın dengeli ve düzenli beslenmelerinin ne kadar önemli olduğunu dikkate alarak onlar için özel yemek menüleri hazırlamaktayız. Bu menülerimiz kayıt sırasında siz velilerimize vermiş olduğumuz eğitim bültenlerinde aylık olarak yer almaktadır. Ailelerin çocuklarının beslenmeleriyle ilgili bize vermiş olduğu bilgilere özenle dikkat ediyor, çocuklarımızın besinlerini bu doğrultuda düzenliyoruz. Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi, farklı besinlerle tanışması, yeme disiplini oluşturması bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda oyunlarımız, eğitimlerimiz devam etmektedir.

ULAŞIM

Velilerimize ve servis güzergahlarına en uygun olabilecek zaman dilimleri ayarlanarak, öğretmenlerimiz eşliğinde çocuklarımız servislerle evlerinden alınır ve yine aynı özenle belirtilen zaman dilimlerinde evlerine bırakılır. Emniyet kemerlerinin takılı olması bizim en önemli prensibimizdir. Öğretmenimiz, çocuklarımız arabaya bindikleri anda kemerlerini takar ve inene kadar kemerleri takılı kalır. Servis şoförlerimiz son derece titiz ve özenli kişilerdir.

GEZİLERİMİZ

Gezilerimiz çocuklarımız açısından hem çok eğlenceli hem de çok eğitici geçmektedir. Gezi günleri eşofmanlarını giyip heyecanla okula gelen çocuklarımıza hemen yaka kartları takılmakta ve çocuklarımız servislerle öğretmenleri eşliğinde gezi alanına doğru yola çıkmaktadırlar. Çocuklarımız için farklı yerlere gitmek, yeni bilgiler edinmek büyük önem taşıdığından gezi günlerine ayrı heyecan duymaktadırlar.

PARTİLERİMİZ

Kıyafet balosu, Maskeli balo, Pijama partisi, Cumhuriyet Balosu, 23 Nisan Şenliği, Balon Partisi, Takı ve Aksesuar partisi, Şapka partisi ve daha birçok yeni partilerimiz.

BÜYÜK ETKİNLİKLERİMİZ

Doğum Günü Kutlamaları, Partilerimiz, Milli Bayramlarımız, Sergilerimiz, Oyun Etkinliklerimiz, Sınıf İçi Oyuncaklar ve Oyun Köşeleri, Spor Aktivitelerimiz, Yıl Sonu Gösterimiz...